Home pageBlog

Peer to Peer Nedir

Table of Contents:

Kripto para dünyasında sıkça duyulan terim, P2P ne demek? Eşler arası veya kısaltılmış haliyle P2P, dağıtılmış bir mimari kullanan bilgisayar ağlarını ifade eder. P2P ağlarında, bunların parçası olan tüm bilgisayarlar ve cihazlar eş olarak adlandırılır ve iş yüklerini paylaşır ve değiş tokuş ederler. Eşler arası ağdaki her eş, diğer eşlere eşittir. Ayrıcalıklı eş yoktur ve ağın merkezinde birincil yönetici cihaz bulunmamaktadır. Bir bakıma, eşler arası ağlar, bilgisayar dünyasındaki en eşitlikçi ağlardır. Her eş diğerine eşittir ve her eş diğerleriyle aynı hak ve görevlere sahiptir.

P2P Nedir?

Peki ya kripto para dünyası için Peer to Peer nedir? Basitçe ifade etmek gerekirse, P2P (Peer to Peer), ağdaki her cihazın hem isteyici hem de sunucu olarak hareket ettiği bir sistemdir. Bu şekilde ağdaki her cihaz merkezi bir sunucuya gerek kalmadan başka bir cihaza rahatça bağlanabilir ve veri alışverişi yapabilir

Blok zincirinin eşler arası topluluk yapısı, her zaman bir merkezi bir yapıya gerek duymayan, merkeziyetsiz bir sistem sunar. Bu durum yalnızca maliyetleri düşürüp geleneksel aracı ihtiyacını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda şeffaflığı ve güvenlik düzeyini de büyük oranda arttırır.

Kripto para dünyasında P2P sistemi kullanımı PayPal yahut benzeri banka sistemleri olmadan iki insan arasında para transferlerinin rahatça gerçekleşmesine olanak sağlar. İşlemler, bir P2P ağı üzerinden birbirine bağlanan eşler arasında internet aracılığıyla gerçekleşir.

Peer to peer

P2P Ne İşe Yarar?

Peer-to Peer (P2P), yukarıda da belirtildiği gibi, merkeziyetsiz para transflerine uygun bir ortam hazırlama kullanır. Kullanıcılar bankların ve banka benzeri diğer kurumların yüksek maliyetlerine ve merkeziyetçi yapılarına maruz kalmak zorunda olmadan bu sistemler üzerinden çok daha düşük maliyetlerle ve daha yüksek hızlarla birbirlerine transfer yapabilirler.

Peer-to-Peer sistemler kripto para dünyasında daha çok bu amaçlar ile kullanılsa da aslında bu sistemler uzun süreden beri çeşitli farklı birçok formatta dosya transferleri yapmakta kullanılmaktadırlar.

Peer to Peer (P2P) Güvenli Midir?

Merkeziyetli sistemlerin en büyük görevi kurumlar ve kişiler arası transflerde güvenliği sağlamaktır. Kağıt üzerinde bu oldukça güvenli ve olmazsa olmaz görünse de beraberide birçok dezavantaj getirir. Blokzincir sistemlerindeki Peer-to-Peer ise kullanıcılara merkeziyetsiz bir sistem sağlar. Bu sisteme dahil olan kullanıcıların her biri sistem üzerindeki işlemleri kaydeden ayrı bir deftere sahiptir. Bu sayede kullanıcılardan birinin uğrayacağı siber saldırı sonucu veri kaybı ya da sistemdeki problem sonucu yaşanacak aksaklıklar diğer kullanıcılarda bulunan bu kayıtlar sayesinde herkesi etkilemez. Bu nedenle, peer to peer yani eşler arası transferleri mümkün kılan sistemler güvenli sayılabilir.

Peer-to-peer

Peer to Peer Ağları Nasıl Çalışır?

Geleneksel merkezi sistemlerde bilgi akışı ve işlem yönetimi her zaman merkezi bir otoritenin denetimi altındadır. Bir bankadan bir hükümete kadar her şey bu temel organizasyon olarak hizmet edebilir. Ancak blockchain gibi merkezi olmayan bir sistemde merkezi bir otorite yoktur. Bunun yerine, bir bilgisayar ağı veya "düğümler" işlemleri yönetmekten sorumludur.

Peer-to-peer ağlarda, şimdiye kadar yapılmış tüm işlemlerin ortak bir defteri olan blok zinciri, ağdaki her düğümde çoğaltılır. Yeni bir işlem, oluşturulduğunda ağdaki her düğüme yayınlanır. İşlem daha sonra onu blok zincirine ekleyen düğümler tarafından doğrulanır.

Merkezi bir otorite olmadığı için Blockchain oldukça güvenlidir. İşlemler blok zincirine kalıcı ve şeffaf bir şekilde kaydedildiği için değiştirilemez veya geri alınamaz.

P2P yasal mı?

Pek çok P2P kullanıcısı bugün hala telif hakkıyla korunan içeriği P2P ağlarını kullanarak yaymaktadır ve bu çoğu ülkede yasa dışıdır. Yalnızca dağıtım haklarına sahip olduğunuz içeriği indirip yayınladığınız sürece, P2P dosya paylaşımı yasal kabul edilebilir.

Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, P2P ağlarında sık görülen diğer sorunlardır. Güvenilir ağlarda kalmak, bu sorunlara karşı en iyi savunmadır. Bu sorunları önlemenin en güvenli yöntemi, bu ağların sunucu düzeyinde kötü amaçlı yazılım ve virüs korumaları içermesidir. Bu yine bu nedenlerden dolayı oluşacak güvenlik açıkları nedeni ile bazı ülkeler P2P dosya paylaşımlarını illegal hâle getirmiştir.

P2P Ağların Tarihçesi

Duke Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencileri olan Tom Truscott ve Jim Ellis, 1979'da USENET olarak bilinen eşler arası (P2P) haber toplama ağını oluşturdular.
Amerikalı Tom Jennings, 1984 yılında P2P tabanlı BBS ağı FideNet'i kurdu.
Hotline Communication Limit (HCL), Temmuz 1997'de Toronto, Kanada'da kuruldu. Ayrıca, kullanıcıların diğer kişilerin bilgisayarlarından dosya indirmelerini sağlayan yazılımlar oluşturdular.
18 yaşındaki Boston Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Sean Fanning, 1998'de oda arkadaşı için "İnternetten nasıl müzik alınır" üzerine bir program yazdı. Müzik adreslerini tek bir sunucuda derleyen, alınmasına izin veren ve müzik dosyalarını toplayan basit bir uygulama yarattı. 80 milyon kullanıcısı olan Napster, PEER-to-PEER teknolojisinin geniş alan ağlarında (WAN) büyük ölçekte kullanılabileceğini kanıtladı.

Bugün yine Peer-to-peer ağları dünyanın dört bir yanında çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Peer To Peer Network Ağlarının Avantajları Ve Dezavantajları

Peer-to-peer ağların, hem dosya aktarımı hem de kripto para dünyasında daha çok kullanıldığı şekliyle, varlık transferinde getirdiği kolaylıklar ile birçok avantaja sahiptir. Öte yandan kullanıcılar arasında elbette dezavantajlarından dolayı da birçok eleştiriye maruz kalmaktadır.

Avantajları

Eşler arası ağlar, geleneksel bankacılık sistemine göre çeşitli avantajlara sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardan oluşur:

  • Merkeziyetsizçilik: P2P'nin birçok avantajı vardır, bunlardan biri merkeziyetsiz olmasıdır. İşlemler merkezi bir otorite veya aracı gerektirmez. Bu, sistemin güvenliğini artırır ve tehditlere karşı zayıflığını azaltır.
  • Anonimlik: P2P işlemleri tamamen özeldir. Bu, işlem boyunca kimsenin kişisel bilgilerinizi görmeyeceğini gösterir.
  • Daha düşük masraflar: Tipik bankacılık sistemleriyle karşılaştırıldığında, P2P işlemlerinin maliyeti daha düşüktür çünkü hiçbir aracı dahil değildir.
  • Daha hızlı işlemler: P2P işlemlerinin uzun bir doğrulama sürecinden geçmesi gerekmediğinden, genellikle geleneksel işlemlerden daha hızlı gerçekleşir.


Dezavantajları

Bununla birlikte, P2P'nin  önemli dezavantajları da vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • P2P işlemlerinin anonimliği nedeniyle dolandırıcılık olasılığı vardır. Bunun nedeni, bir şeyler ters giderse, suçluyu tanımlamanın zor olmasıdır.
  • Regülasyon eksikliği: Hükümetler veya finansal kurumlar P2P sistemlerini düzenlememektedir. Bu, bir işlemle ilgili bir sorununuz varsa, gidecek hiçbir yeriniz olmadığı anlamına gelir.

P2P sistemlerinin çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Kullanmak için birini seçmeden önce, bunlar dikkatlice değerlendirilmelidir.

FAQ