Home pageBlog

Decentraland (MANA) Nedir?

Table of Contents:

Decentraland (Mana), 2017 yılında Esteban Ordano ve Ariel Meilich tarafından Decentraland için resmi web sitesinin de açılmasıyla kurulmuştur.  Decentraland, Ethereum ağında barındırılmaktadır ve insanların sanal haritanın bir parçasını temsil eden ve değiştirilemeyen bir token olan LAND'ı satın alabilecekleri bir sanal gerçeklik ekosistemini oluşturmaktadır.

Decentraland (Mana) nedir? Decentraland, Mana'ın kullanıcıları, tüm topluluğun paylaştığı bir sanal gerçekliği işletmeye teşvik edilmektedir. LAND, Decentraland sanal dünyasının bir parçası üzerindeki mülkiyeti temsil ederken, MANA sistemin yerel para birimidir ve topluluk üyeleri bunu pazarda LAND satın almak için kullanabilir. Decentraland yazılımı, diğer kullanıcılarla iletişim kurabilen ve dünya içi ödemeler, oyun oynama ve sanal içeriğin tadını çıkarma gibi özelliklerden en iyi şekilde yararlanabilen kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunar.

Gücün kullanıcıların ve MANA sahiplerinin elinde olduğu, merkezi olmayan yönetişim yapısı ile Decentraland, kullanıcıların ekosistem üzerinde tam kontrol sahibi olduğu türünün ilk sanal platformudur.

Mana

Decentraland Nasıl Çalışır?


Decentraland nedir ve nasıl çalışır? Decentraland (Mana)’nın merkezi bir otoritesi yoktur ve tüm sanal gerçeklik ekosistemi Decentraland kullanıcıları tarafından işletilir ve yönetilir. Decentraland (Mana) nasıl oynanır? Dünya, kullanıcıların sanal mülk ve gayrimenkul alıp satabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve ağın özellikleri izin verdiği sürece arazilerini istedikleri her şey için kullanabilecekleri alternatif bir VR ekosistemi olarak işlev görür. Kullanıcılar, dijital bir ortamda gerçekliği taklit etmek için Decentraland metaverse ile iletişim kurabilir, kontrol edebilir, para kazanabilir ve geliştirebilir.

Decentraland metaverse'in işleyişinde ve yönetişiminde iki farklı token kullanılmaktadır: LAND ve MANA. MANA, sistemin yerel tokenıdır ve Decentraland (Mana) kullanıcıları tarafından geliştirilen ve satılan gayrimenkul ve sanal varlıkları satın almak için kullanılabilir. Ayrıca sistem yönetişiminde de kullanılır. LAND, Decentraland ekosisteminde bir metaverse parselin sahipliğini temsil eder. Decentraland uygulaması, LAND'ın sahipliğini izlemek için Ethereum ağının üzerine inşa edilmiştir. Kullanıcıların süreci işlevsel tutmak için MANA tokenlerini Ethereum tabanlı bir cüzdanda tutmaları gerekir. İşlevler Ethereum blok zinciri aracılığıyla gerçekleştirilir.

Decentraland, kullanıcıların uygulamalar, oyunlar ve etkileşimli içerikler oluşturabileceği ve barındırabileceği VR ekosisteminin operasyonlarını ve işlevlerini desteklemek için çok katmanlı bir mimariye sahiptir.

Decentraland'i Benzersiz Kılan Nedir?

Decentraland, kullanıcılar arasında etkileşim ve iletişim sağlayan ve Decentraland metaverse'deki sanal arazi üzerinde sahiplik veren ilk merkezi olmayan sanal gerçeklik sistemidir. Decentraland, kullanıcıların MANA ile satın aldıkları LAND parsellerini geliştirebilecekleri, sistemi işletebilecekleri ve merkezi bir otorite olmadan işlevlerini kullanabilecekleri güvenli, dinamik ve hızlı bir ortam yaratır.

Sistem her eylemi ve etkileşimi kaydettiği için kullanıcılar LAND üzerindeki sahipliklerini istedikleri zaman kanıtlayabilir ve dijital parseli diğer Decentraland topluluk üyeleriyle etkileşim kurmak için kullanabilirler. Ayrıca çok sayıda uygulama ve oyun yükleyebilir veya parsellerine statik ekranlar ekleyebilirler.

Decentraland Nasıl Kullanılır

Decentraland, kullanıcılar arasındaki etkileşim ve iletişim için ilk merkezi olmayan VR platformu ve metaverse'dir. Decentraland, kullanıcıların MANA ile satın alabilecekleri sanal bir mülke sahiptir. Sanal mülk, değiştirilemez tokenler - LAND şeklinde oluşturulur. Kullanıcılar, metaverse kişisel ve ticari amaçlar için bir pazar yeri olarak daha da geliştikçe etkileşimli deneyimler oluşturabilir ve keyfini çıkarabilir. Kullanıcılar tahsil edilebilir varlıklar ve hizmetler gibi ürünleri alıp satarak dinamik bir ortam yaratabilirler.

MANA'nın Decentraland evreni dışında, canlı kripto para piyasasında işlem görmesi dışında bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Decentraland VR metaverse'inde MANA ana para birimidir ve kullanıcıların LAND yani hizmetler, avatarlar ve diğer oyun içi öğeleri satın almalarınnda kullanılır.

Decentraland

Decentraland (Mana) nasıl alınır?

Decentraland (Mana) diğer birçok altcoin gibi kripto para dünyasında yaygınca kullanılan, güvenilir tüm borsalardan kolaylık satın alınabilir. Bu borsalarda Decentraland (Mana) satın alırken fiat para birimleri kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda Bitcoin vb. farklı kripto para birimleri ile de MANA -  Decentraland -  alabilirsiniz.

Decentraland Cüzdan Nasıl Seçilir

MANA bir ERC-20 tokenidir, yani MANA'nızı Ethereum tabanlı tokenleri destekleyen hemen hemen her cüzdanda saklayabilirsiniz. Seçeceğiniz MANA cüzdanının türü, muhtemelen onu ne için kullanmak istediğinize ve ne kadar saklamanız gerektiğine bağlı olacaktır.

Donanım cüzdanları veya Ledger ya da Trezor gibi soğuk cüzdanlar, çevrimdışı depolama ve yedekleme ile en güvenli seçenekleri sunarlar. Bununla birlikte, donanım cüzdanları biraz daha fazla öğrenme eğrisi içerebilir ve diğer cüzdan türlerine kıyasla daha pahalı bir seçenektir. Bu nedenle, daha büyük miktarlarda MANA depolayacak deneyimli kullanıcılar için daha iyi bir seçenek olabilirler.

Yazılım cüzdanları ücretsiz ve kullanımı kolay cüzdanlardır. Akıllı telefon veya masaüstü uygulamaları olarak indirilebilirler ve gözetimli veya gözetimsiz olabilirler. Saklama cüzdanlarında, özel anahtarlar hizmet sağlayıcı tarafından sizin adınıza yönetilir ve yedeklenir. Emanet olmayan cüzdanlar, özel anahtarları saklamak için cihazınızdaki güvenli öğeleri kullanır. Kullanışlı olmakla birlikte, donanım cüzdanlarından daha az güvenli olarak görülürler ve daha küçük miktarlarda MANA depolayacak olan, acemi kullanıcılar için daha uygun olabilirler.

Çevrimiçi cüzdanlar veya web cüzdanları da ücretsiz ve kullanımı kolaydır ve bir web tarayıcısı kullanarak birden fazla cihazdan erişilebilir. Bununla birlikte, sıcak cüzdanlar olarak kabul edilirler ve donanım veya yazılım alternatiflerinden daha az güvenli olabilirler. MANA'nızı yönetmek için muhtemelen ilgili platforma güveneceğinizden, güvenlik ve saklama konusunda geçmişi olan saygın bir hizmet sağlayacısı, platform seçmelisiniz. Bu nedenle, daha küçük miktarları tutmak veya daha deneyimli sık yatırım yapan kullanıcılar uygun olan cüzdan türüdür.

Decentraland (MANA)

Sonuç

Decentraland, Ethereum tarafından desteklenen ve kullanıcıların sanal mülk satın almalarına ve sahip olmalarına olanak tanıyan ilk merkezi olmayan sanal gerçeklik platformudur. Decentraland ekosistemi yakında işletmelerin dijital içeriklerin reklamını yapabileceği ve bunlardan para kazanabileceği çok amaçlı bir metaverse dönüşebilir. Decentraland'in faaliyete geçmesi, Decentraland'in artan popülaritesi ve topluluk üyelerinin sayısının artmasıyla MANA'ya daha fazla değer kazandırabilecek olan NFT'lerin (değiştirilemez tokenler/non-fun) artan popülaritesini de takip etmektedir.

FAQ

Mananın amacı nedir?
Mana'nın geleceği var mı?
Decentraland'ın sahibi kim?