Home pageBlog

Litecoin

Table of Contents:

Litecoin, Bitcoin’in kripto para furyasını ateşlemesinden sonra ortaya çıkan ilk altcoinlerden bir tanesidir. Eşler arası protokol kullanan Litecoin, yatırımcıların portföylerinde yer verdiği popüler bir seçenektir ve yıllardır piyasa değerine göre en büyük 20 kripto para birimi listesinde kalıcı bir yeri olmuştur. Litecoin, Google'ın eski bir çalışanı olan Charlie Lee tarafından daha hızlı ve daha ucuz blok zinciri tabanlı işlemlere olanak sağlamak için 2011 yılında geliştirilmiştir. Litecoin, 2013 yılında büyük bir büyüme yaşadı ve kısa bir süre sonra 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.İnsanların Litecoin satın almasının ana nedenlerinden biri, işlemlerin transferlerinin daha az zaman alıp ücretlerinin Bitcoin'den önemli ölçüde daha az tutmasıdır. Tek başına bu kullanım, Bitcoin'in çok yavaş ve çok pahalı olabileceği günlük satın alımlar için alternatif olanaklar sunar.

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin kripto para dünyasına, 2011 yılında Bitcoin'e alternatif olarak piyasaya sürüldü ve kullanıcılara internet üzerinden daha hızlı para alışverişi yapma imkanı sağladı. Litecoin hiçbir zaman Bitcoin'in yerini alacak şekilde tasarlanmasa da, Bitcoin’in herkes tarafından bilinen ve bir çok konuda aksaklıklara yol açan dezavantajlarını tamamlamak için yaratıldı. Bitcoin’in “dijital altın” olarak tanımlanırken Litecoin de “dijital gümüş” olarak adlandırılır.

Litecoin, en başarılı altcoinlerden biri olarak kabul edilir. Bitcoin'in blok zincirinin bir hard fork'u olarak yaratılan Litecoin, işleyiş olarak birçok benzerlik barındırırken, kripto para biriminin arkasındaki ekip, ağın daha hızlı çalışmasını sağlamak için çeşitli özellikler ekledi.

Bunlar, işlemleri gerçekleştirmek için gereken süreyi, maksimum toplam arzı, karma algoritmayı ve çok düşük işlem ücretlerini şarj etmeyi içerir. Bitcoin'in 21 milyon toplam arzı ve 10 dakikalık işlem işleme süresi ile karşılaştırıldığında, Litecoin maksimum 84 milyon LTC arza sahiptir ve işlemleri 2,5 dakikada işleyebilir.

Kripto para tutkunları arasında avantajları ve dezavantajları noktasında Litecoin yorumları çeşitlilik göstermektedir.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Diğer birçok altcoin gibi LTC de kullanıcıların belli başlı ihtiyaçlarına hitap etmek ve başta Bitcoin olmak üzere piyasadaki diğer kripto paraların zayıf kalan yönlerine alternatif sunulması amacı ile geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Litecoin’in temel avantajları aşağıdaki maddeler ile kısaca özetlenebilir.

  • İşlemler ucuz maliyetlerle ve gecikme olmadan işlenir.
  • Virüslere ve truva atlarına benzer zararlı yazılımlara karşı üstün bir güvenlik sistemi sunar.
  • 84 milyon civarında bir arzı vardır.
  • Hızlı bir madencilik sistemine sahiptir.
  • Basitleştirilmiş bir madencilik algoritmasına sahiptir.
İşlevselliğine odaklanmak yerine, birçok yatırımcı Litecoin ile potansiyel bir uzun vadeli holding olarak ilgileniyor. Litecoin'in diğer yatırımlar gibi zaman içinde göreceli bir servet oluşturacağını düşünüyorlar.

Litecoin Kullanım Alanları

Litecoin, öncelikli olarak banka ve diğer üçüncü tarafların dahil olması zorunlu olan yöntemlere alternatif olarak ödeme işlemleri için kullanılmaktadır. Daha ucuz işlemler için tasarlanmıştır ve günlük kullanımlar için oldukça verimlidir. Litecoin (LTC), Bitcoin'e benzer, çünkü bireysel kullanıcılar ve işletmeler onu üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan işlem yapmak için kullanabilir. LTC ödemeleri, dünyanın her yerindeki tüccarlar tarafından neredeyse hiçbir ücret ödemeden hızlı bir şekilde kabul edilebilir. Litecoin de diğer kripto para birimleri gibi alınıp satılabilir veya uzun vadeli yatırım amaçlı tutulabilir.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

LTC hakkında cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de litecoin madenciliği nasıl yapılırdır?

Grafik işlem birimi (GPU) kartı ve uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madenciliği, LTC madenciliğinin en yaygın yollarından ikisidir. Grafik kartları kârlı olabilse de, genellikle çalıştırmak için ASIC madenciliğinden daha fazla çaba gerektirir ve genellikle daha az kârlıdırlar. ASIC madenciliği, ucuz ve hatta ortalama elektrik fiyatları ile uzun vadede karlı olabilen özel madencilik makineleridir. LTC madenciliği için diğer bir alternatif ise dışarıdan hizmet alınan, madencilik ekipmanınızın bir tesiste barındırıldığı ve masrafları sizin karşıladığınız ortak yerleşim yöntemidir.

Litecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Litecoin’in geçmişi ise yine kullanıcıları arasındaki diğer bir soru. Litecoin’in sahibi, MIT mezunu ve eski Google çalışanı Charlie Lee’dir. Amacı, Bitcoin'in daha hızlı, daha ucuz ve "daha hafif" bir versiyonunu geliştirmekti. Bu nedenle yarattığı bu kripto para birimine 'Litecoin' adını verdi. Ücretler ve işlem süreleri gibi sorunları çözerek Bitcoin'i tamamlamak için tasarlandı.

Litecoin, Bitcoin Core istemcisinin bir çatalıydı. Litecoin, insanlar Bitcoin madenciliği yapmak için grafik kartları kullanmaya başladıktan sonra piyasaya sürüldü. Litecoin ekibinin amacı, Bitcoin’in gelişmiş donanım gereksinimlerine karşın ev bilgisayarlarından çıkarılabilecek bir madeni para yaratmaktı.

Litecoin (LTC) Geleceği 2022

Litecoin’in, teknik düzeyde birçok açıdan iyi olsa bile, bir yatırım aracı olarak Bitcoin'i geçme olasılığı düşük görülmekte. Bununla birlikte, dijital para biriminin normal işlemler için daha yaygın hale geldiği bir senaryoda, Litecoin geleceğinde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olacaktır.

Benim vizyonum, insanların bir şeyler satın almak için her gün Litecoin kullanmasıdır. Tercih edilen tek ödeme yöntemi olacaktır.

— Charlie Lee, Litecoin yaratıcısı

Kripto ile bir kahve, ekmek ya da bir şişe su alacağınız zaman bir BTC işlemi için yaklaşık 10 dakikadan fazla beklemek istemeyebilirsiniz. İşte tam da bu durumda Litecoin imdadınıza yetişecektir.

Litecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Litecoin Bitcoin
Toplam Arz 84 Milyon 21 Milyon
Algoritma Scrypt SHA-256
Ortalama Blok Süresi 2.5 dakika 10 dakika
Halving (Yarılanma Oranı) Her 840.000’de Her 210.000’de

Litecoin Network'ün algoritması, Bitcoin’inkinden daha az karmaşıktır, ve dolayısıyla daha hızlıdır. Litecoin için blok süresi, Bitcoin'den yaklaşık 4 kat daha hızlıdır, sadece iki buçuk dakikadır. Bu durum, Litecoin'in işlemleri çok daha hızlı onaylamasını sağlar. LTC'nin işlenmesinin Bitcoin'den daha kolay ve hızlı olduğu göz önüne alındığında, işlem ücretleri çok daha düşüktür.

FAQ

Litecoin Hangi Ağı Kullanıyor?
Litecoin İyi Bir Yatırım mı?