Home pageBlog

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir?

Table of Contents:

DeFi Nedir? Kripto dünyası meraklılarının gündeminde olan, ve kitlerlerce merak edilen defi ne demek? Merkezi olmayan finans (DeFi), kripto para birimleri tarafından kullanılanlara benzer, güvenli dağıtılmış defterlere dayanan yeni bir finansal teknolojidir. Bu sistem, bankaların ve kurumların para, finansal ürünler ve finansal hizmetler üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırır.

DeFi'nin birçok kullanıcı için en önemli cazibelerinden bazıları şunlardır:

  • Bankaların ve diğer finans şirketlerinin sundukları hizmetleri kullanmak için kullanıcıların ödemek zorunda kaldıkları ücretleri ortadan kaldırır.
  • Paranızı bir bankada tutmak yerine güvenli bir dijital cüzdanda tutarsınız.
  • İnternet bağlantısı olan herkes üçüncü taraf onayına ihtiyaç duymadan kullanabilir.
  • Saniyeler ve dakikalar içinde para transferi yapabilirsiniz. 

ANAHTAR ÇIKARIMLAR

  • Merkezi olmayan finans veya DeFi, finansal işlemlerde üçüncü tarafları ortadan kaldırmak için gelişmekte olan teknolojileri kullanır.
  • DeFi'nin bileşenleri stabilcoinler, yazılım ve uygulamaların geliştirilmesini sağlayan donanımlardır.
  • DeFi için gerekli altyapılar ve düzenlemeler hala geliştirilme ve tartışma aşamasındadır.
DeFi
DeFi kapsamında eşler arası borç verme, herhangi bir faiz ve ücret olmayacağı anlamına gelmez. Ancak, borç veren dünyanın herhangi bir yerinde olabileceği için çok daha fazla seçeneğiniz olacağı anlamına gelir.

DeFI Avantajları nelerdir?

Merkezi olmayan finans, insanların, alt satçıların ve işletmelerin gelişen teknoloji aracılığıyla finansal işlemler gerçekleştirmesine izin vererek aracıları ortadan kaldırır. Bu, güvenlik protokolleri, bağlantı, yazılım ve donanım geliştirmelerini kullanan eşler arası finansal ağlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

İnternet bağlantınızın olduğu her yerden, dağıtılmış finansal veritabanlarında finansal işlemleri kaydeden ve doğrulayan yazılımı kullanarak varlıklarınızı ödünç verebilir, ödünç alabilir ve ticaret yapabilirsiniz. Dağıtılmış bir veritabanına çeşitli konumlardan erişilebilir; tüm kullanıcılardan veri toplar ve bir araya getirir, ve bunu doğrulamak için bir fikir birliği mekanizması kullanır.

DeFi uygulamaları ve defi kripto para kullanıcılara kişisel cüzdanlar ve bireylere hitap eden ticaret hizmetleri aracılığıyla varlıkları üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

DeFI Dezavantajları nelerdir?

Ethereum blok zincirindeki dalgalanan işlem oranları, ticaret takaslarının pahalı olabileceği anlamına gelir.

  • Yatırımınızlarınızda hangi dapp ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak yüksek oynaklık yaşayabilirsiniz. Sonuçta bu yeni bir teknoloji.
  • Vergilendirme için kendi kayıtlarınızı tutmalısınız. Düzenlemeler bölgeden bölgeye değişebilir.

Merkezi Olmayan Finans

Merkezi olmayan finans, insanların, tüccarların ve işletmelerin gelişmekte olan teknoloji aracılığıyla finansal işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyarak aracıları ortadan kaldırır. Bu, güvenlik protokolleri, bağlantı, yazılım ve donanım gelişmelerini kullanan eşler arası finansal ağlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Defi nasıl kullanılır? İnternet bağlantınızın olduğu her yerden, dağıtılmış finansal veritabanlarındaki finansal eylemleri kaydeden ve doğrulayan yazılımları kullanarak borç verebilir, ticaret yapabilir ve ödünç alabilirsiniz. Dağıtılmış bir veritabanına çeşitli konumlardan erişilebilir; tüm kullanıcılardan veri toplar ve bir araya getirir ve doğrulamak için bir fikir birliği mekanizması kullanır.

Merkezi olmayan finans, bu teknolojiyi kullanarak merkezi finans modellerini ortadan kaldırmakta ve kim ya da nerede olursa olsun herkesin her yerde finansal hizmetleri kullanabilmesini sağlamaktadır.

DeFi uygulamaları, bireylere hitap eden kişisel cüzdanlar ve ticaret hizmetleri aracılığıyla kullanıcılara paraları üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Defi cüzdanı nedir? Defi cüzdanlar kullanıclarına DeFi ekosistemlerindeki varlıklarını güvenli bir ortamda saklama olanağı sağlar.

Kontrolü üçüncü tarafların elinden alırken, merkezi olmayan finans anonimlik sağlamaz. İşlemlerinizde adınız olmayabilir, ancak erişim sahibi kuruluşlar tarafından izlenebilirler. Bu kuruluşlar hükümetler, kolluk kuvvetleri ya da insanların finansal çıkarlarını korumak için var olan diğer kuruluşlar olabilir.

Defi ve Cefi Arasındaki Fark

Merkezi olmayan finans (DeFi) neden önemlidir?

Bir P2P ağı aracılığıyla DeFi, aracıları ortadan kaldırır ve işlemlerin üçüncü taraflarca onaylanması gerekliliği nedeniyle daha önce mümkün olmayan merkezi olmayan bankacılığa olanak sağlar. 2008-09 küresel finansal krizi, müşterilerin finansal ürün ve hizmetleri düzenleyen temel düzenlemelerden genellikle habersiz olması nedeniyle aracılara güvenilemeyeceğini gösterdi.

DeFi'nin amacı açık, güvenilir ve izinsiz bir finans piyasası oluşturmaktır. DeFi alanındaki teknolojilerin çoğu, mevcut finansal sistemi iyileştirmeyi ve potansiyel olarak kullanıcı deneyimini (hem işletmeler hem de birseysel yatırımcılar için) iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

DeFi Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan finans, kripto para birimlerinin kullandığı blok zinciri teknolojisini kullanır. Blok zinciri dağıtılmış ve güvenli bir veritabanı ya da defterdir. İşlemleri gerçekleştirmek ve blok zincirini çalıştırmak için dApps adı verilen uygulamalar kullanılır.

Blok zincirinde işlemler bloklar halinde kaydedilir ve daha sonra diğer kullanıcılar tarafından doğrulanır. Bu doğrulayıcılar bir işlem üzerinde mutabık kalırsa, blok kapatılır ve şifrelenir; içinde önceki blok hakkında bilgi bulunan başka bir blok oluşturulur.

Bloklar, devam eden her bloktaki bilgiler aracılığıyla birbirine "zincirlenir" ve bu da ona blok zinciri adını verir. Önceki bloklardaki bilgiler sonraki blokları etkilemeden değiştirilemez, bu nedenle bir blok zincirini değiştirmenin yolu yoktur. Bu kavram, diğer güvenlik protokolleri ile birlikte, bir blok zincirinin güvenli yapısını sağlar.

DeFi Para Birimi

DeFi kripto para, işlemler için kripto para birimi kullanmak üzere tasarlanmıştır. Teknoloji hala gelişmekte olduğundan, mevcut kripto para birimlerinin nasıl uygulanacağını tam olarak belirlemek zordur. Konseptin büyük bir kısmı, bir varlık tarafından desteklenen veya dolar gibi fiat para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan stablecoin etrafında dönüyor.

DeFi'nin Geleceği

Merkezi olmayan finans hala evriminin başlangıç aşamasındadır. Henüz yeteri kadar düzenlemeden geçmemiştir; bu da ekosistemin hala altyapı aksaklıkları, hack'ler ve dolandırıcılıklarla dolu olduğu anlamına gelir.

Mevcut yasalar, her biri kendi yasa ve kurallarına sahip ayrı finansal yetki alanları fikrine dayalı olarak hazırlanmıştır. DeFi'nin sınır tanımayan işlem kabiliyeti, bu tür bir düzenleme için temel sorular ortaya koyuyor. Örneğin, sınırlar, protokoller ve DeFi uygulamaları arasında meydana gelen bir mali suçun soruşturulmasından kim sorumludur? Düzenlemeleri kim uygulayacak ve nasıl uygulayacaklar? 

DeFi riskleri mi?

Tüm vaatlerine rağmen, merkezi olmayan finans alanı hala bazı büyüme sancıları yaşayan yeni bir pazar olmaya devam ediyor.

DeFi henüz geniş ölçekte benimsenmedi ve bunu başarabilmesi için blok zincirlerinin daha ölçeklenebilir hale gelmesi gerekiyor. Blok zinciri altyapısı henüz ilk aşamalarında ve hem geliştiriciler hem de piyasa katılımcıları için kullanımı oldukça hantal. 

Bazı platformlarda işlemler salyangoz hızında ilerliyor ve Eth2 olarak da bilinen Ethereum 2.0'ın geliştirilmesinin arkasındaki fikir olan ölçeklenebilirlik gelişene kadar durum böyle olmaya devam edecek. 

FAQ

Merkezi Olmayan Finans Ne İşe Yarar?
Bitcoin Merkezi Olmayan Bir Finans mıdır?
DeFi'ye yatırım yapmak güvenli mi?